baner-mc

 

Poznaj fakty na temat pozycji kobiet w przemyśle filmowym! Po raz pierwszy w Polsce 16.XII.2016 odbyła się konferencja Eurimages” MISSing Creativity. Gender equality in the European Film Industry: Focus on Poland and Beyond”. Stowarzyszenie Kobiet Filmowców było współorganizatorem wydarzenia.

Konferencję MISSing CREATIVITY otworzyła Isabel Castro, wicedyrektorka Eurimages, która zaprezentuje badania funduszu dotyczące udziału kobiet w europejskiej branży filmowej. Następnie Ewa Puszczyńska, producentka m.in. Idy, opowiedziała o celach EWA (European Women’s Audiovisual Network), w której działania jest zaangażowana, a niedawno została jej wiceprezeską. Francine Raveney, dyrektorka PR w EWA Network, przedstawiła najnowszy raport EWA „Where are the female directors in European films”.

Z kolei pozycję kobiet w polskiej kinematografii przybliżyła dr hab. Monika Talarczyk-Gubała, prof. Szkoły Filmowej w Łodzi, współpracowniczka Krytyki Politycznej I członkini SKF.

Po omówieniu faktów i liczb rozmawialiśmy z naszymi panelistkami i panelistami o pomysłach na rozwiązania, które pomogłyby zwiększyć rolę kobiet w polskim przemyśle filmowym. W dyskusji udział wzięli reżyserki: Anna Kazejak i Anna Jadowska oraz producenci: Jerzy Kapuściński, Artur Wyrzykowski i Ewa Puszczyńska. Rozmowę moderowała Irena Strzałkowska, producentka i polska przedstawicielka w Eurimages.

Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Zorganizowanie konferencji jest możliwe dzięki wsparciu naszych partnerów: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Kino Lab, Krytyka Polityczna, No Women No Art, Qchnia Artystyczna, Kino Muza iFundacja Reflector.

 

POWRÓT    STRONA GŁÓWNA