07.05.2015 – DEBATA NA FESTIWALU OFF CAMERA

 

„Małgośka Szumowska odbierając Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale powiedziała „Jestem reżyserem i jestem kobietą. Myślę, że to dobra kombinacja”. To bardzo świadoma deklaracja i zwrócenie uwagi na status kobiety w kinie. Do tego wypowiedziana w chwili gdy na całym świecie trwa gorąca dyskusja na temat zjawiska gender w kinie, powstają nowe inicjatywy wspierające kobiety – jak Gender Equality Film Production przy Szwedzkim Instytucie Filmowym, Women’s Initiative przy Sundance Film Institute czy Geena Davies Insitute on Gender in Media. Dyskusje o celuloidowym suficie i pozycji kobiet w kinie podejmują Emma Thompson, Merrill Streep, Emma Watson, a Patricia Arquette dedykuje mu swoją oscarową mowę.

 

Czy istnieje zatem zjawisko kina kobiecego? Czy mówimy o kinie tworzonym przez kobiety, kinie dla kobiet, kinie o kobietach, czy po prostu o kinie? Jaki jest status kobiet w branży filmowej w Polsce i w innych krajach?

Wspólnie z panelistkami i Stowarzyszeniem Kobiet Filmowców otwieramy dyskusję, jakiej jeszcze w Polsce nie było.

OFFCAMERA

 

W panelu pod hasłem „Czy kino ma płeć?” udział wzięły: Leah Meyerhoff , Anka Sasnal, Ania Trzebiatowska, Monika Lenczewska, Kim Yutani. Moderatorem dyskusji była Małgorzata Radkiewicz.

Wydarzenie odbyło się w ramach festiwalu PKO OFF CAMERA.

 

czy_kino_ma_płeć

 

POWRÓT STRONA GŁÓWNA